A közterületek alapvető rendeltetése a magánterületek térbeli kapcsolatának biztosítása, a közművek elhelyezése, a közúti és gyalogos közlekedés biztosítása, zöldterületek kialakításához, a kikapcsolódáshoz, szórakozáshoz, szabadidő eltöltéshez, a felvonuláshoz, gyülekezéshez, közösségi megnyilvánuláshoz, emlékhelyek kialakításához helyszín biztosítása. A közterületet rendeltetésének megfelelően bárki szabadon használhatja. Amennyiben e közös használatban lévő területeket valaki rendeltetésétől eltérően kívánja használni, arra engedélyt kell kérnie.
Az ügyindítást annak kell kezdeményeznie, aki közterületet, közutat rendeltetésétől eltérően kívánja használni. Lehetőség van meghatalmazott útján történő ügyintézésre.
A közterület-használathoz a közterület-használati engedélyt annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja. A kérelem benyújtása a közterület használat megkezdésére nem jogosít.
Közterületet elfoglalni, azt rendeltetésétől eltérő célra használni csak közterület-használati engedély és - a 22. §-ban meghatározott eseteket kivéve- az 1. mellékletben meghatározott közterület-bérleti díj fizetése alapján lehet.
A közterület használati engedély iránti kérelmet a Csurgói Közös Önkormányzati Hivatalhoz, a polgármesternek címezve, a 4. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.
Amennyiben a kérelmező az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény értelmében elektronikus ügyintézésre kötelezett, kérelmét kizárólag elektronikus úton nyújthatja be.
A nem önkormányzati tulajdonú közterületek esetében a közterület-használati engedély megadását megelőzően az ingatlan-nyilvántartás szerinti tulajdonos írásbeli engedélyét a kérelmezőnek be kell szerezni.
A közút nem közlekedési célú igénybevételéhez közútkezelői hozzájárulás szükséges.
A közútkezelői hozzájárulás iránti kérelmet az 1. melléklet szerinti tartalommal Csurgó Város Önkormányzatához kell benyújtani a munkálatok tervezett megkezdése előtt legalább tizenöt nappal.
(3) A közút nem közlekedési célú szilárd útburkolat megbontásával járó igénybevételéért díjat kell fizetni, melynek mértéke 100,- Ft/m2/nap/hrsz., de minimum 2.000,- Ft/nap/hrsz.
Aki közterületet érvényes engedély nélkül használ, megszegi a közösségi együttélés alapvető szabályait, köteles a használatot haladéktalanul megszüntetni, és a közterületet – saját költségén, bárminemű kártalanítási igény nélkül – az eredeti állapotának megfelelően helyreállítani, illetve ellene közigazgatási bírság állapítható meg.
A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás elkövetője ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal, vagy százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.
Közútkezelői hozzájárulás nélkül végzett munka esetén a közút nem közlekedési célú igénybevételének utólagos tudomásul vétele mellett a díj 150%-át kell megfizetni.
A közterület-használat megkezdése előtt 8 nappal szükséges előterjeszteni a közterület-használati engedély iránti kérelmet. A közútkezelői hozzájárulás iránti kérelmet a munkálatok tervezett megkezdése előtt legalább tizenöt nappal.
Ügyintézési határidő: sommás eljárásban 8 nap, teljes eljárásban 60 nap
A közterület használati engedély iránti kérelmet a 4. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.
A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmező nevét, lakcímét, őstermelői nyilvántartási számát, jogi személyek, egyéni vállalkozók, jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok esetén cégjegyzékszámát, vállalkozói nyilvántartási számát, elérhetőségét,
b) a közterület-használat célját és időtartamát, az igénybe venni kívánt közterület helyét, nagyságát, használatának módját,
c) a közterület-használat helyének helyrajzi szám szerinti, pontos területnagyságának meghatározását és helyszínrajzon történő megjelölését,
d) a közterület-használat jellemzőit, a folytatni kívánt tevékenység leírását,
e) árusítás és rendezvény esetén az árusító, illetve a szervező személy megnevezését és címét,
f) a közterület-használati díj megfizetésének módját.
(4) A kérelemhez csatolni kell:
a) a közterületen folytatni kívánt tevékenységre jogosító okirat egyszerű másolatát,
b) építési engedélyhez vagy kötelezéshez kötött építmény esetében vagy építési munkálatokkal összefüggő közterület-használat esetében az építtetőtől kapott meghatalmazást és a jogszabályban előírt esetekben a jogerős építésügyi hatósági engedélyt,
c) a zöldterület, közpark használata esetén a terület helyreállítására vonatkozó nyilatkozatot,
d) közterületen történő felépítmény elhelyezése esetén a felépítmény konkrét helyének megállapítására alkalmas, lehetőleg szakember által készített helyszínrajzot, és a megjelenést ábrázoló tervet vagy fényképet,
e) rendezvény, árusítás esetében a terület takarítására vonatkozó nyilatkozatot,
f) Az engedélyhez kötött termék árusítására, vagy más ilyen tevékenység folytatására vonatkozó kérelemhez ezen engedélyek, bizonyítványok meglétéről szóló nyilatkozatot, igazolást,
g) mutatványos tevékenység esetében a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a tevékenység végzéséhez minden érvényes okirat, engedély birtokában van,
h) rendezvényi célú közterület-használat esetén
ha) a rendezvény területén lévő színpad, árusító egységek, egyéb építmények elhelyezési tervét,
hb) szükség esetén forgalomkorlátozási tervet.
A közútkezelői hozzájárulás iránti kérelmet az 1. melléklet szerinti tartalommal Csurgó Város Önkormányzatához kell benyújtani.
A kérelem elektronikus formában elektronikus űrlap benyújtásával az E-önkormányzat Portálon keresztül lehetséges (iForm űrlap).
Űrlap megnevezése: Közterület, közút eltérő használata iránti kérelem
Az eljárás illeték- és igazgatás szolgáltatási díjmentes.
A közterület-használati díjat a Csurgó Város Önkormányzat Képviselő-testületének a környezetvédelemről és a közterületek használatáról szóló 18/2013. (XI.29.) önkormányzati rendelete 1. melléklete határozza meg.
Az első fokú eljárás lefolytatása Csurgó Város Polgármesterének átruházott hatáskörébe tartozik. A Polgármester illetékessége Csurgó Város közigazgatási területére terjed ki.
A közterület-használati engedély és a közútkezelői hozzájárulás előkészítése a Hivatal Beruházási- és Műszaki Irodájának feladata
A polgármester önkormányzati hatósági döntésével szemben Csurgó Város Önkormányzat Képviselő-testületéhez lehet fellebbezni.
Közterület-használati engedélyt az alábbi célokra lehet kiadni:
a) árusító és egyéb pavilon (fülke) elhelyezésére,
b) önálló hirdető és reklámberendezésre,
c) építési munkával kapcsolatos állvány, építő, tüzelő és egyéb ömlesztett anyag tárolására,
d) idényjellegű árusításra,
e) alkalmi- és mozgóárusításra,
f) vendéglátó-ipari előkertre,
g) mutatványos tevékenységre,
h) kiállítás és vásár céljára,
i) cirkusz felállítására,
j) sport- és kulturális rendezvényre,
k) közhasználatra át nem adott terület ideiglenes hasznosítására,
l) aláírásgyűjtésre szolgáló pult kihelyezése céljára,
m) egyéb célra.
(1) Közterület-használati engedélyt
a) meghatározott idő elteltéig,
b) megállapított feltétel bekövetkeztéig, vagy
c) visszavonásig lehet kiadni.
(2) A meghatározott időre szóló közterület-használati engedély naptári évre, hónapra, vagy napra szólhat.
(3) A közterület-használati engedély érvényét veszti, ha a közterületen folytatott tevékenységre vonatkozó jogosultság megszűnik.
(4) A meghatározott időre szóló közterület-használati engedély a meghatározott idő lejárta előtt legalább 15 nappal benyújtott kérelemmel hosszabbítható, amennyiben a közterület-használat az e rendeletben foglalt feltételeknek továbbra is megfelel.
A közterület-használati engedélyt közölni kell:
a) a kérelmezővel,
b) közterület-bérleti díj fizetése esetén a Csurgói Közös Önkormányzati Hivatal pénzügyi ügyintézőjével,
c) az engedélyezési eljárásban közreműködőkkel,
d) a közterület-felügyelőkkel.
Csurgó Település