Másik uniós tagállamból származó vagy ott már nyilvántartásba vett jármű magyarországi forgalomba helyezése, ami a jármű nyilvántartásba vételét jelenti.
A jármű forgalomba helyezése elektronikusan nem intézhető.
Személyes ügyintézésre az ország bármely fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalának kormányablakában van lehetőség.
A jármű tulajdonosa vagy a képviseletében eljáró személy (pl. meghatalmazott) kérelmezi a jármű első forgalomba helyezését, a forgalmi engedély, a törzskönyv és a rendszámtábla kiadását.
Meg kell kötni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, mert annak hiányában a járművet nem lehet forgalomba helyezni. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló igazolást az ügyintézéskor be kell mutatni. Biztosítással kapcsolatban további információt a következő címen talál: https://mabisz.hu/kgfb-dijak/
A forgalomba helyezést megelőzően a közlekedési hatóságnál be kell mutatni a járművet, ahol a jármű műszaki adatait és a műszaki érvényességét megállapítják, és erről kiadják a Műszaki adatlapot és a Műszaki vizsgálati bizonyítványt, melyet az ügyintézéskor be kell mutatni. Az eljárással kapcsolatos további információt a következő címen talál: http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/76/KOZLF00015
Meg kell fizetni a járműre regisztrációs adót, amit a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) kell intézni. Bővebb információk a NAV 67. Információs füzetében olvashatók.
A forgalomba helyezést megelőzően a jármű előzetes eredetiségvizsgálatát is el kell végezni. A jármű előzetes eredetiségvizsgálata olyan hatósági eljárás, melynek célja a járművek azonosító adatai és a jármű okmányok valódiságának megállapítása. A vizsgálat eredményéről hatósági bizonyítványt állítanak ki, melyet az ügyintézéskor be kell mutatni.
A forgalomba helyezéskor meg kell fizetni a vagyonszerzési illetéket, a rendszámtábla díját, valamint a forgalmi engedély és a törzskönyv illetékét.
A jármű tulajdonjogát igazolni kell, mert csak a tulajdonos nevére helyezhető forgalomba a jármű.
Fontos, hogy a jármű eredeti forgalmi engedélye meglegyen, mert azt a forgalomba helyezésnél le kell adni. Ha az hiányzik, előfordulhat, hogy a járművet nem lehet forgalomba helyezni.
Le kell adni még a jármű külföldi rendszámtábláját is, ha tréleren érkezett a jármű az országba arról nyilatkozni kell. Külön kérelmet nem kell írni, azt az ügyintéző informatikai úton állítja elő.
A szükséges dokumentumok csatolása és bemutatása, az illetékek, díjak befizetése után, megtörténik a jármű forgalomba helyezése. A törzskönyv plasztikkártya a gyártást követően postázásra kerül, a forgalmi engedély, a rendszámtábla és az ahhoz tartozó regisztrációs matrica azonnal kiadásra kerül. A környezetkímélő gépkocsi világoszöld alapszínű különleges rendszámtáblát kap. Környezetkímélő gépkocsi: az elektromos gépkocsi, továbbá a nulla emissziós gépkocsi.
A vagyonszerzési illeték késedelmes befizetése esetén az adóhatóság bírságot szabhat ki.
A jármű forgalomba helyezését a behozataltól számított 60 napon belül kell kezdeményeztetni.
Ha a kérelem hiánytalanul kerül benyújtásra a hatóság azonnal, de legkésőbb 8 napon belül forgalomba helyezi a járművet. Egyéb esetben a hatóság 25 napon belül hoz döntést az ügyben.
Csatolni kell:
Be kell mutatni:
a vagyonszerzési illeték megfizetését tanúsító igazolást (pl. csekk)
Okmányok illetéke:
A forgalmi engedély illetéke 6000 Ft
Törzskönyv illetéke: 6 000 Ft
A forgalmi engedély és törzskönyv kiadásával kapcsolatos eljárás illetéket a Magyar Államkincstár 10032000-01012107 számú eljárási illetékbevételi számlájára kell megfizetni.
Rendszámtábla díja:
8500 Ft (1 darab: 5500 Ft pl. motorkerékpár)
A rendszámtábláért fizetendő díjat a Belügyminisztérium Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01483305-39100007 számú bevételek beszedése célelszámolási számlájára kell megfizetni.
Vagyonszerzési illeték:
Az illetéket az eljárás megindítását megelőzően csekken, vagy az eljárás megindításával egyidejűleg bankkártyával vagy házipénztárba készpénzzel, a díjat az eljárás megindítását megelőzően csekken, vagy az eljárás megindításával egyidejűleg bankkártyával kell megfizetni. A vagyonszerzési illetéket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 10032000-0657684 számú gépjármű vagyonszerzési illeték-bevételi számlájára kell megfizetni.
Részletek itt érhetők el.
Megfizetés módja:
Illeték: Az eljárás megindítását megelőzően csekken, vagy az eljárás megindításával egyidejűleg bankkártyával vagy házipénztárba készpénzzel.
Díj: Az eljárás megindítását megelőzően csekken, vagy az eljárás megindításával egyidejűleg bankkártyával
Bármely fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala, kormányablak
Felettes szerv:
fővárosi és megyei kormányhivatal
További információk: a Kormányhivatalok honlapján.
Jogorvoslat:
Fővárosi, Budapest Környéki, Debreceni, Győri, Miskolci, Pécsi, Szegedi és a Veszprémi Törvényszékek járnak el regionális illetékességgel.
A keresetlevelet az eljárt (döntést hozó) fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalához, a kormányablakhoz kell benyújtani, a közlésétől számított 30 napon belül. A pert keresetlevéllel kell megindítani, amely tartalmazza
A keresetlevélhez csatolni kell azt az okiratot vagy annak másolatát,
Ha a felperes jogi képviselővel jár el, a keresetlevél tartalmazza a felperes jogi képviselőjének nevét, székhelyét, ügyvédi iroda esetén az ügyintéző nevét, több jogi képviselő esetén a hivatalos iratok kézbesítésére kijelölt jogi képviselő megjelölését, telefonos, illetve elektronikus elérhetőségét.
A keresetlevelet a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított harminc napon belül kell a vitatott cselekményt megvalósító közigazgatási szervhez benyújtani.
A jogi képviselő nélkül eljáró felperes a keresetlevelet jogszabályban meghatározott nyomtatványon is előterjesztheti.
Ha törvény eltérően nem rendelkezik, a keresetlevél benyújtásának a közigazgatási cselekmény hatályosulására halasztó hatálya nincs.
A járási (fővárosi kerületi) hivatal eljárásában hozott cselekmény esetében a járási (fővárosi kerületi) hivatal a keresetlevelet a benyújtástól számított tizenöt napon belül az ügy irataival együtt felterjeszti a fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, amely azokat a benyújtástól számított harminc napon belül továbbítja a bírósághoz.
További információk a bírósági eljárásról.
Bővebb információkért kérjük, lépjen kapcsolatba a Kormányzati Ügyfélvonal munkatársaival.
Az ügyfélszolgálat angol nyelven is elérhető, és mindennap a nap 24 órában fogadja a megkereséseket. A forgalomba helyezésnek az egyablakos ügyintézés keretében, bármelyik kormányablaknál eleget lehet tenni.
További információkért lásd az egyes irodákat (kormányablakokat) és azok nyitva tartását.
Illetékekkel, adókkal kapcsolatos információk: https://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz
Hasznosnak találta az információt? Kérjük, hogy mondja el itt!
Vonatkozó jogszabályok
2018. évi CXXV. törvény a kormányzati igazgatásról
2017. évi I. törvény a közigazgatási perrendtartásról
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról (a törvény száma kattintható)
2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról
1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról
1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről
86/2019. (IV. 23.) Korm. rendelet a fővárosi és megyei kormányhivatalokról, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról
29/2004. (VI. 16.) BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól
44/2004. (XII. 20.) PM rendelet az eljárási illetékek megfizetésének és a megfizetés ellenőrzésének részletes szabályairól
KINYFO