A házasulók a házasságkötési szándékukat együttesen, személyesen jelentik be, amelyről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel. Házasság akkor jön létre, ha az együttesen jelen lévő férfi és nő az anyakönyvvezető és a tanúk előtt személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot köt.
Házasuló felek.
A házasságkötési szándékot az anyakönyvvezetőnél együttesen, személyesen kell bejelenteni, amelyről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel.
A házasságkötési szándékot a házasságkötés helye szerinti anyakönyvvezetőnél lehet bejelenteni.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező házasuló vagy - ha a házasulók egyike sem rendelkezik magyarországi lakcímmel - az egyikük a házassági szándékát személyesen hivatásos konzuli tisztviselőnél is bejelentheti, amelyről a konzuli tisztviselő jegyzőkönyvet vesz fel, és azt a házasságkötés tervezett helye szerinti anyakönyvvezetőnek továbbítja.
Az anyakönyvvezető a házasságkötés időpontját a felek kívánságát figyelembe véve tűzi ki a házasságkötési szándék bejelentését követő harminc nap utáni időpontra. A jegyző e határidő alól – indokolt esetben – felmentést adhat.
A házasulók valamelyikének közeli halállal fenyegető egészségi állapota esetében a házasulók nyilatkozata a házasságkötés összes törvényes feltételeinek igazolását pótolja, és a házasságot a bejelentés után nyomban meg lehet kötni.
Ha a házasságkötés létesítésére irányuló szándék bejelentését megelőző eljárásról készített jegyzőkönyv felvétele óta egy év eltelt, az eljárást meg kell ismételni.
A külső helyszínen történő házasságkötésről 5 napon belül, a várakozási idő alóli felmentésről legfeljebb 8 napon belül dönt a jegyző.
Az anyakönyvvezetőnek bejelentett szándékról jegyzőkönyv kerül felvételre.
Szükséges bemutatni:
Jegyzőkönyv melléklete nyilatkozat az egyik fél közeli halállal fenyegető állapotáról, felmentési kérelem a 30 napos várakozási idő alól. A külföldi okiratokat hitelesítve és hiteles magyar fordítással (OFFI) ellátva kell bemutatni.
A házastársak névviselésére vonatkozó szabályokat a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 4:27. §-a szabályozza.
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének az egyes anyakönyvi események engedélyezésének szabályairól és a többletszolgáltatásért fizetendő díj mértékéről szóló 20/2019. (XII.20) számú Önkormányzati rendelet alapján.
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzat Jegyzője
Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala
Lakosságszolgálati Főosztály
Hatósági Osztály
Anyakönyvi Csoport
Telefon: +36 46 512 700; +36 46 512 800
Email: anyakonyv@miskolc.hu
Helyszín: 3525 Miskolc, Városház tér 8.
Hivatalai kapu rövid neve: MMJVONK
KRID azonosító: 352554780
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály
Az anyakönyvvezető döntésével szemben közigazgatási per indítható.
Házasságkötés helyszíne: Házasságkőtő terem
A házasság az önkormányzati rendeletben meghatározottak szerint külső helyszínen is megköthető.
2010. évi I. törvény az anyakönyvi eljárásról.
429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól.
1993. évi LV. törvény a magyar állampolgárságról.
1990. évi XCIII. törvény az illetékekről.
2016. évi CXXX. törvény a polgári perrendtartásról.
2017. évi XXVIII. törvény a nemzetközi magánjogról.
125/1993. (IX.22.) Korm. rendelet a magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény végrehajtásáról.
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról.
2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről.
Miskolc Település